Novinky
Krásne sviatky
Radikalizmus, extrémizmus
V úvode som žiakom vysvetlila pojmy radikalizmus, extrémizmus. A potom sme si pozreli prezentáciu. Samotný radikalizmus je veľmi komplexný a citlivý problém. Hovoriť o ňom vyžaduje empatický a zodpovedný prístup. Priemyselný a politický radikalizmus, ako aj radikalizmus v náboženstvách alebo extrémizmus v rôznych formách, môžu mať hlboké a rôznorodé príčiny.
Dôležité je si uvedomiť, že radikalizmus nevzniká z ničoho. Často je to dôsledok komplexných faktorov, vrátane sociálnych, ekonomických, politických a psychologických podmienok. Riešenie radikalizmu zahŕňa mnoho aspektov vrátane vzdelávania, zlepšenia sociálnych podmienok, zvládania konfliktov a podpory inkluzívnych spoločenstiev.
Mgr. Svetlana Dravecká, 14.12.2023
Čo chcem a čo potrebujem?
V rámci získavania kompetencií z oblasti finančnej gramotnosti sme sa so žiakmi na základe prezentácie venovali príjmom do domácnosti, výdavkom na domácnosť a osobným príjmom človeka. Žiaci si uvedomujú, že všetko niečo stojí, že tie peniaze v peňaženkách rodičom nepribúdajú len tak samé od seba. Rozoberali sme aj, čo všetko by si chceli nakúpiť za našetrené peniaze a koľko ušetria, ak budú nakupovať rozumne. Počas rozhovoru žiaci zapisovali na tabuli čo potrebujú a čo chcú. Zahrali si aj hru „ Čo chcem a čo potrebujem?“ – zozbierali rôzne vecí, ktoré v škole našli a poukladali ich na lavicu. Všetky veci museli roztriediť do koša POTREBUJEM, a do koša CHCEM. Častokrát sa stalo, že nechceli sa vzdať obľúbenej veci a považovali to za niečo, čo potrebujú. Uvedomujú si, že spokojný život ich rodín stojí každý mesiac mnoho peňazí, ich rodičia robia všetko pre to, aby zabezpečili dostatok všetkého, čo potrebujú.
Mgr. Harmanová Anna, 14.12.2023
Olympijské dni
Žiaci našej školy sa zúčastnili besedy na tému: olympiáda. Vysvetlili sme si rozdiel medzi zimnými a letnými športovými disciplínami, prečo sa olympiáda koná v lete a inokedy v zime. Viedli sme dialóg na tému slovenskí olympijský športovci, pozreli sme si záznam z otváracieho ceremoniálu olympijských hier. V závere si žiaci vyfarbili pracovný list tej olympijskej športovej disciplíny, ktorá sa im najviac páčila.
Mgr. Daniela Bagínová, 11.12.2023
Pečieme zdravo a chutne
Po vyučovaní som so žiakmi ostala v triede formou prezentácie sme si pripomenuli prichádzajúce sviatky. Rozprávali sme si o prípravách na sviatky a o pomoci rodičom. Dievčatá pomáhajú piecť a formou prezentácie a názorných ukážok sme si povedali jednoduchšie recepty na zdravé koláčiky, niektoré sme pripravili a ochutnali. Žiakom sa táto akcia veľmi páčila a odniesli si množstvo nových poznatkov a receptov.
PhDr. Ingrid Gondová, 7.12.2023
Odlesňovanie
Žiaci si mali možnosť prezrieť prezentáciu plnú obrázkov, ktoré ukazujú v priereze niekoľkých rokov ubúdajúce lesy na našej planéte a taktiež aj konkrétne na Slovensku. Popri prezeraní prezentácie som žiakom vysvetlila príčiny ubúdania lesov na svete. Vysvetlila som im, že príčinou ubúdania stromov na našej planéte nie je len výrub stromov, pre rôzne potreby ľudí, ale aj ubúdanie lesov v dôsledku zmeny klímy a s tým súvisiacimi vyššími teplotami na Zemi, ktoré spúšťajú obrovské požiare na jednotlivých kontinentoch. Vysvetlila som im, že lesy nám poskytujú kyslík, ktorý nevyhnutne potrebuje každý človek.
Mgr. Lešková, 4.12.2023.
1. december – Svetový deň boja proti AIDS
Prvého decembra si každoročne pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS. Pripnutím červenej stužky vyjadrujeme solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV alebo ochorením AIDS trpia.
HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Napáda imunitný systém človeka, a tak znižuje obranyschopnosť voči ochoreniam. Terminálnym štádiom HIV infekcie je ochorenie AIDS – syndróm imunitnej nedostatočnosti, kedy sa objavujú mnohé zdravotné ťažkosti, oportúnne infekcie a onkologické ochorenia.
Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šírenia HIV a AIDS je prevencia.
Spolu so žiakmi sme si, formou rozhovoru, túto tému priblížili. Porozprávali sme sa o možnosti prevencie. Pripravili sme si aj stužku, ktorú sme po celý deň nosili pripnutú na oblečení.
Mgr. Janka Koršňáková, PhDr. Ingrid Gondová, 1.12.2023
Šprincove Krompachy
Nosenie červených stužiek
Prvého decembra si každoročne pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS. Pripnutím červenej stužky vyjadrujeme solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV alebo ochorením AIDS trpia. Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šírenia HIV a AIDS je prevencia.
V týždni od 27. – 1.12.2023 sme počas vyučovania mali pripnuté červené stužky, ako symbol solidarity s osobami, ktoré touto chorobou trpia.
Mgr. Janka Koršňáková, PhDr. Ingrid Gondová, 27.11.-1.12.2023
Vianočná pošta
Slovenská pošta organizuje výnimočný projekt Vianočná pošta už 25 rokov. V roku 2022 v rámci 24. ročníka Vianočnej pošty napísalo list Ježiškovi 111 374 detí zo 43 krajín sveta.
Najviac, takmer 108-tisíc listov prišlo od detí zo Slovenska, z toho 182 bolo od nevidiacich detí a 429 listov v maďarčine. Kolektívnych zásielok z materských a základných škôl bolo
1 616. Zo zahraničia prišlo 3 508 pozdravov, pričom dominujú listy z Taiwanu (2 330), Českej republiky (320), Nemecka (97), Ruska (88) a Japonska (86).
Vianočné pozdravy a pozdravy Ježiškovi prichádzali aj prostredníctvom internetovej aplikácie www.mojapohladnica.sk. Aj žiaci našej školy sa zapojili do tohto projektu.
A teraz nám už ostáva len čakať na odpoveď od Ježiška.
Mgr. Lucia Galdunová, 30.11.2023
Ježiško
So žiakmi sme sa zapojili do projektu 99 999 Ježiško. Slovenská pošta, a.s., organizuje projekt Vianočná pošta od roku 1999. Projekt je určený najmä deťom. Umožňuje napísať Ježiškovi list so svojimi želaniami alebo mu zaslať kresbu. Ježiško odpovie na každý list spiatočnou adresou.
Mgr. Anna Harmanová, Mgr. Janka Koršňáková, Mgr. Michal Salanci, 29.11.2023
Projekt – školská záhrada – globálne otepľovanie
Školská záhrada je priestorom, ktorý je ideálny na učenie a využívanie miesto netradičnej triedy. Je to miesto, kde žiaci môžu rozvíjať svoje schopnosti a vzdelávať sa v príjemnom a prírodnom prostredí. Z projektu školská záhrada nám mladí študenti prišli urobiť workshop na tému: Globálne otepľovanie. V úvode nám niečo povedali o globálnom otepľovaní.
Globálne otepľovanie je zložitý a závažný problém, ktorý ovplyvňuje náš svet.
Dôsledky pre životné prostredie: Preskúmanie dopadov otepľovania na životné prostredie vrátane zmeny klímy, extrémnych poveternostných udalostí, rastúcej hladiny morí, straty biodiverzity a zmeny v ekosystémoch. Ľudia ovplyvňujú globálne otepľovanie cez priemyselné činnosti, energetické spotreby a spotrebu zdrojov. Predstavili nám možných riešení a opatrení na zníženie emisií skleníkových plynov, ako je podpora obnoviteľných zdrojov energie, zvyšovanie energetickej účinnosti, ochrana lesov a podpora udržateľného poľnohospodárstva.
V závere urobili aktivitu na tému životné prostredie. Rozdelili žiakov do troch skupín. Každá skupina dostala otázky, úlohy súvisiace so znečisťovaním prostredia. Spoločné diskutovali a hľadali odpovedí na zadané otázky. Prebehla otvorená diskusia medzi skupinami a výmena názorov. Každá skupina vybrala jedného rečníka, ktorý prezentoval názory a závery skupiny.
Takýto workshop nám ponúka možnosť pre hlbšie porozumenie problematiky znečisťovania prostredia a povzbudzuje žiakov k aktívnemu zapojeniu sa do diskusií a hľadaniu riešení.
Mgr. Svetlana Dravecká, 28.11.2023
Naučím sa učiť
Od prvých okamihov nášho života máme túžbu poznávať a pretvárať svoje okolie. Túžba učiť sa a objavovať je nám prirodzená, ale postupne ju mnohí strácame, cítime neistotu a neskôr možno i strach - to všetko je dôsledok informačného stresu a tlaku zo strany rodičov, školy,..
Aj učiť sa treba naučiť. Využite čas svojho optimálneho výkonu. Dôležitý faktor, ktorý by nemal uniknúť vašej pozornosti, je optimálny čas na učenie. V priebehu dňa sa totiž individuálna schopnosť učiť sa výrazne mení. Sú hodiny, keď sme schopní vrcholových výkonov a sú momenty, ktoré sú vhodné len na vybavovanie rutinných záležitostí.
Dňa 28.11.2023 sme našim žiakom pripravili prednášku na tému naučím sa učiť. Žiakov táto prednáška zaujala a všetci sa zapájali do diskusie.
Mgr. Sylvia Semanová, 28.11.2023
2
Dotazník - šikanovanie v škole
Šikanovanie je hlboko zakoreneným a závažným problémom v školách po celom svete. Ide o nežiaduce správanie, ktoré môže mať rôzne formy a prejavuje sa ako úmyselný útok na iného žiaka alebo skupinu žiakov. Definuje sa ako akékoľvek konanie, ktoré má za cieľ ublížiť, zastrašiť alebo ohroziť druhého jednotlivca. Tento druh šikanovania môže byť často opakovaný a zameraný na osoby, ktoré nie sú schopné alebo nevedia primerane reagovať alebo sa brániť. Dôležité je si uvedomiť, že šikanovanie nie je izolovaným problémom, ale často sa vyskytuje spolu s ďalšími formami nevhodného správania. Prevencia a riešenie šikanovania vyžaduje komplexný prístup, ktorý zahŕňa nielen intervencie a disciplinárne opatrenia, ale aj vzdelávanie a podporu pre žiakov a učiteľov. Vytvorenie bezpečného a inkluzívneho prostredia vo školách je kľúčové pre zabezpečenie zdravého a pozitívneho vzdelávacieho prostredia pre všetkých žiakov.
Dôležitú úlohu pri realizovaní školskej prevencie šikanovania majú koordinátor prevencie a učitelia, ktorí realizujú aktivity v rámci prevencie.
Mgr. Svetlana Dravecká, 28.11.2023
Deň počítačovej bezpečnosti
Deň, ktorý má ľuďom pripomenúť potrebu chrániť svoje počítače spolu so svojimi osobnými údajmi pripadá na 30. novembra – je to Deň počítačovej bezpečnosti.
Tento deň nám má hlavne pripomenúť nevyhnutnosť počítačovej ochrany pred možnými hrozbami.
Život bez počítačov a internetu si už väčšina ľudí ani predstaviť nevie. Používame ich nielen na vyhľadávanie a prezeranie najaktuálnejších informácií, pomáha nám pri vzdelávaní, v práci a zároveň slúži na komunikáciu s priateľmi a známymi. Na sociálnych sieťach zverejňujeme svoje fotografie, myšlienky, miesto aktuálneho pobytu a rôzne osobné údaje, no akosi občas zabúdame na ochranu svojho súkromia… Pri tejto príležitosti si žiaci pozreli slovenský animovaný seriál, ktorý zobrazuje príbehy o bačovi, valachovi a naivných ovečkách, na ktorých číhajú nebezpečenstvá vo svete médií, a osobitne internetu.
PaedDr. Veronika Kahanová, 28.11.2023
Hľadá sa vianočná pohľadnica
Projekt „Hľadá sa vianočná pohľadnica“ bol vyhlásený predsedom NRSR. Hľadala sa najlepšia, najkrajšia a najjedinečnejšia - jednoducho NAJ vianočná pohľadnica, ktorú bude rozposielať predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini svojim kolegom doma i v zahraničí.
Autora alebo autorov víťazného návrhu potom následne radi privítajú v budove Národnej rady, kde budú mať jedinečnú príležitosť absolvovať prehliadku s predsedom parlamentu.
Aj my sme sa do tohto hľadania zapojili a teraz nám už ostáva len čakať....
Mgr. Lucia Galdunová, Mgr. Marcela Kolcunová, Mgr. Alena Lešková, 27.11.2023
Osobné príjmy človeka
V rámci získavania kompetencií z oblasti finančnej gramotnosti sme sa na základe prezentácie a rozhovorov venovali príjmom do domácnosti, výdavkom na domácnosť a osobným príjmom človeka. Rozoberali sme aj, za čo všetko rodičia v domácnosti platia. Riešili sme rôzne úlohy – čo všetko by si chceli nakúpiť za našetrené peniaze a koľko ušetria, ak budú nakupovať rozumne. Porovnávali sme ceny rovnakého výrobku v dvoch rôznych obchodoch. Žiaci prišli na to, že cena, ktorá je v jednom obchode akciová, je v inom bežná. Uvedomujú si, že spokojný život ich rodín stojí každý mesiac mnoho peňazí, ich rodičia robia všetko pre to, aby zabezpečili dostatok všetkého, čo potrebujú.
Mgr. Harmanová Anna, 22.11.2023
Exkurzia do Mestskej knižnice v Krompachoch
V mesiaci november sme navštívili miesto, kde je najviac kníh pohromade – knižnicu. P. knihovníčka previedla žiakov Mestskou knižnicou, vysvetlila im podľa čoho, kde a ako sú usporiadané knihy na tomto mieste a upozornila na rôznorodosť kníh. Žiaci počúvali so zatajeným dychom a radi by si prezreli hneď všetky knihy. Všetkých sme ubezpečili, že knižnica je miesto aj pre nich a môžu si knihy kedykoľvek požičiať. Nezabudli sme si pripomenúť ako sa o knihy staráme a hlavne, že ich neničíme, nekrčíme a nečmárame do nich. A keďže sa pomali prichádzajú najkrajšie sviatky v roku – Vianoce , tak sa žiaci dozvedeli čo je to rozprávka, ako vzniká a aké druhy rozprávok poznáme. Pretože rozprávky k Vianociam patria. V závere sme si spoločne prečítali rozprávkovú klasiku O červenej čiapočke, ktorú sme následne rozanalyzovali. Žiaci boli aktívni. Návšteva bola veľmi príjemná, za čo ďakujeme.
Mgr. Anna Šimková, 21.11.2023
Zmeny počasia
Najprv sa žiaci pozerali z okna triedy a ústne opísali aktuálne počasie. Všímali si zmeny na oblohe, ktorá bola zamračená, okrem toho vonku fúkal vietor a bolo cítiť chlad vnikajúci cez okná. Na oblohe to vyzeralo tak, ako keď by malo každú chvíľu pršať. Potom sa žiaci zamerali na stromy, všimli si, že už na nich nie je skoro žiadne lístie. Porozprávali sme sa aj o tom prečo lístie zmení farbu a opadne. Vysvetlila som im, že je to pod vplyvom vetra, chladu a mrazu, teda vplyvom meniaceho sa počasia.
Mgr. Lešková, 20.11.2023
Účelové cvičenie
Teoretické a praktické cvičenia, ktoré sú povinnou súčasťou školských akcií každého školského roka sa najprv konali teoretickou prípravou v triedach a následne ich praktickým realizovaním v prírode.
Konali sa na stanovištiach, kde žiaci museli vedomosťami, schopnosťami a zručnosťami absolvovať jednotlivé stanovištia:
1. Dopravná výchova: organizovaný pochod na miesto určenia, určovanie dopravných značiek, správanie sa na komunikácii,
2. Orientácia v teréne: terén, terénne tvary a terénne predmety, určovanie svetových strán, orientácia v teréne prostredníctvom mapy a buzoly, zber odpadkov v teréne
3. Pohyb a pobyt v prírode a jeho ochrana: orientácia v okolí školy, orientačné body, zásady správania sa v prírode,
4. Zdravotná príprava: základné zásady poskytovania prvej pomoci v teréne, praktické ukážky v provizórnych podmienkach,
5. Turistika v horách: výbava na turistiku, pravidlá pri zakladaní ohňa, ako postaviť stan a ako sa oň starať.
Za krásneho počasia žiaci s nadšením a ochotou pristúpili k plneniu úloh, čím naplnili cieľ účelového cvičenia. Žiakom sa aktivity veľmi páčili a spoločne si užili jesenný čas v prírode.
Mgr. Martina Záhradníková, 16. 11. 2023
69