Novinky
Krásne Veľkonočné sviatky
Prezeranie environmentálnych časopisov
Žiaci si mali možnosť prezrieť detské časopisy Enviráčik s environmentálnou tematikou, ktoré hravou formou poukazujú na environmentálne problémy - ubúdanie lesov v dôsledku zmeny klímy a s tým súvisiacimi vyššími teplotami na Zemi, ktoré spúšťajú obrovské požiare na jednotlivých kontinentoch a podobne. Vysvetlila som im, že lesy nám poskytujú kyslík, ktorý nevyhnutne potrebuje každý človek. Časopisy obsahujú aj rozprávky, omaľovanky a tajničky pre deti.
Mgr. Lešková, 25. 03. 2024
Svetový deň vody
Vode sa hovorí aj modré zlato, pretože v mnohých oblastiach sveta je jej žalostne málo. Problém jej nedostatku v dôsledku sucha ešte znásobujú vojny a napätá geopolitická situácia. Aj dnes žijú na svete miliardy ľudí bez prístupu k čistej a vyhovujúcej vode. Svetový deň vody nám každoročne 22. marca pripomína, že voda je vzácna, musíme si ju vážiť a nesmieme ňou plytvať.
Témou tohtoročného Svetového dňa vody je Voda za mier.
Hoci sa nedostatok vody týka všetkých ľudí tejto planéty, jej nedostatok pociťujú najmä deti a ich rodiny žijúce v zraniteľných komunitách ohrozených vojnami, chudobou a hladom. Čelia dvojitému problému: nedostatku vody a taktiež nízkej úrovni vodohospodárskych služieb. Práve preto sú tieto komunity zvlášť ohrozené klimatickými zmenami a prírodnými katastrofami či vojenskými konfliktmi.
Pri príležitosti Svetového dňa vody sme sa symbolicky celá škola obliekli do modrej farby – farby vody, čím sme chceli poukázať na dôležitosť pitnej vody na našej planéte.
PaedDr. Veronika Kahanová, 22.3.2024
1
Obchodovanie s ľuďmi
Obchodovanie s ľuďmi je zločin, pri ktorom je človek klamstvom alebo podvodom a pod zámienkou dobre platenej práce zlákaný, prepravený na iné miesto, zastrašovaný, vydieraný, alebo násilím zneužívaný na rôzne formy vykorisťovania s cieľom ekonomického zisku pre obchodníka. Vykorisťovanie môže mať podobu nútenej prostitúcie, nútenej práce, núteného žobrania, núteného sobáša, nútenej kriminality, odoberania orgánov, tkanív či bunky a pri deťoch aj nezákonnej adopcie.
Mne sa to stať nemôže, si povie skoro každý... Ale opak je niekedy pravdou.
Obete, ktoré sú zobchodované, zažívajú prvotný šok po príchode na miesto výkonu práce, kde buď nerobia to, čo im bolo sľúbené alebo pracujú v katastrofálnych podmienkach, pričom k výkonu práce sú donucované pod hrozbou fyzického násilia, násilím, pod nátlakom alebo psychickým terorom.Tieto osoby nemôžu svojvoľne opustiť pracovné prostredie a ich pobyt a pohyb je kontrolovaný, často sú zatvárané a zamknuté. K odpracovaným peniazom sa nedostanú alebo im je vyplatená len malá časť. Nemôžu komunikovať s ostatnými obeťami, ani so svojou rodinou. Poväčšine sú im odobraté aj identifikačné doklady. Obchodníci vytvárajú pri obetiach fikciu dlhu, či už za poskytnuté náklady na cestu a ubytovanie, zmluvné pokuty za nevykonanie práce podľa ich želania alebo za sumu, za ktorú boli kúpené. Obeť nie je schopná sa zo svojho dlhu vyplatiť. Takto môže byť predaná obchodníkmi aj niekoľkokrát a zneužívaná mesiace či roky.
Dňa 22.03.2024 sme si spoločne pozreli pripravenú prezentáciu s danou tematikou, porozprávali sme sa o obchodovaní s ľuďmi. Žiakov téma veľmi zaujala, často sa pýtali. Obchodovanie s ľuďmi sa môže týkať naozaj každého. Je potrebné o tom hovoriť otvorene a nahlas, lebo len tak je mu možné predchádzať a eliminovať ho.
PhDr. Ingrid Gondová, Mgr. Janka Koršňáková, 22.3.2024
Svetový deň Downovho syndrómu
Svetový deň Downovho syndrómu – 21. 03. 2024. Viete prečo práve tento dátum? Pretože na 21 chromozóme, je to najmenší chromozóm v ľudskom tele, nevznikne pár, ale vytvorí sa náhodná nadbytočná kópia. Teda z dvoch vzniknú rovno tri chromozómy. Preto trizómia chromozómu 21. A viete prečo si v tento deň obúvame rozdielne ponožky? Ponožky pripomínajú tvar tohto chromozómu. A preto si na každú nohu obúvame ponožky, ktoré na prvý pohľad spolu nesúvisia. Môžu byť rozdielne farbou, alebo vzorom. Dávame tým najavo, že si uvedomujeme odlišnosť ľudí s Downovým syndrómom, ale aj to, že ICH v ich „inakosti“ podporujeme a akceptujeme. ☺️ Tak ako rozdielne ponožky plnia svoju funkciu, tak aj ľudia s Downovým syndrómom sú predovšetkým ĽUDIA. Aj my sme si spoločne s kolegami a žiakmi tento deň pripomenuli.
Mgr. Lucia Galdunová, 21.3.2024
Medzinárodný deň lesov a lesníctva
Pri príležitosti medzinárodného dňa si žiaci špeciálnej základnej školy v Krompachoch spolu s učiteľmi hravou formou pripomenuli význam lesov pre človeka. Učitelia sa obliekli do oblečenia zelenej farby, kým žiaci mali za úlohu znázorniť, alebo stvárniť ihličnaté a listnaté stromy.
Mgr. Lešková, 21. 03. 2024
5
Beh za čistú prírodu bez odpadu
Po vyučovaní som žiakom zúčastnených tried formou besedy priblížila ako správať v prírode, ako potichu sledovať krásy prírody a neznečisťovať a neničiť prírodu. Žiaci sa zapájali do besedy a sami rozprávali , že odpadky a špina do prírody nepatria. Veľa krát už sme boli zbierať odpad do vriec v prírode, veľa krát sme už rozprávali o tom, že odpadky treba nosiť v ruksaku domov a nepohadzovať po zemi. Z úcty k prírode sme zorganizovali beh za čistú prírodu, kde žiaci súťaživou formou rozhýbali svoje telo a zašportovali si. Víťaz dostal sladkú odmenu. Žiakom sa podujatie páčilo.
PhDr. Ingrid Gondová, 21.3.2024
Prvý jarný deň v našej škole
Jar je považovaná za prvé zo štyroch ročných období a je často spájaná s kvetmi, zvieratami vychádzajúcimi po zimnom spánku a pekným slnečným počasím.
Jarná rovnodennosť nastáva na severnej pologuli v stredu 20. marca. Na južnej pologuli táto istá udalosť znamená začiatok jesene.
Rovnodennosť, z latinčiny „rovnaká noc“, však zároveň signalizuje začiatok astronomickej jari. Znamená to dlhšie a teplejšie dni, keď sa severná pologuľa začína nakláňať smerom k slnku. Na krátky čas sú dni a noci rovnako dlhé. Množstvo slnečného svetla sa bude postupne zvyšovať až do prvého letného dňa.
Na prvý jarný deň sme sa so žiakmi veľmi tešili. Vyrobili sme si jarné kvety. Spoločne zaspievali jarné piesne a zarecitovali básne, aby jar vedela, že naozaj prišla.
Sme šťastní, že môžeme čoraz viac krásnych slnečných jarných dní tráviť vonku.
Mgr. Svetlana Dravecká, Mgr. Janka Šumjaciová, Mgr. Martina Záhradníková, 20.3.2024
Veľkonočné vajíčka
Maľované vajíčko, pekný božtek na líčko,
k tomu zdravia moc a veselú Veľkú noc.“
Jedno z najznámejších symbolov Veľkej noci je vajíčko. Vajíčko je zárodok života. Už v časoch starého Ríma boli vajíčka pre kresťanov symbolom plodnosti, úrodnosti, života. Zvyk jesť vajcia v čase sviatkov asi súvisí aj so štyridsaťdňovým pôstom, ktorý je pred Veľkou nocou. Počas neho sa vajcia jesť nesmeli. Práve preto ľudia netrpezlivo čakali, kedy pôst skončí. Zvyk zdobiť vajíčka je ľudová tradícia.
Zdobenie vajíčok patrí k predveľkonočným radostiam. So žiakmi sme maľovaním ozdobovali vajíčka. Na maľované vajíčka lepili vystrihnuté kvety, zajačiky a srdiečka. Na vajíčka navliekli stužky rôznej farby na zavesenie. Vlastnoručne vyrobené vajíčka zavesili na pripravené konáre, z ktorých mali veľkú radosť.
Mgr. Koršňáková Janka, Mgr. Harmanová Anna, Mgr. Salanci Michal, 19.3.2024
4
Kamaráti buďme, dlhy si plaťme
V rámci získavania kompetencií z oblasti finančnej gramotnosti sme so žiakmi viedli rozhovor o tom, čo môže nastať pri požičiavaní si cenných predmetov alebo peňazí. Na základe prezentácie sa dozvedeli, že peniaze sa dajú požičať vo finančných inštitúciách. Po rozhovore sme si zahrali hru „ Kamaráti buďme, dlhy si plaťme“. Úlohou bolo porovnať situáciu dvoch kamarátov, ktorí mali podobné záľuby, radi športovali, no s obľubou niektorých domácich prác sa líšia. Aj na kúpu náradia mali odlišný pohľad – napríklad na vŕtačku.
Prvý kamarát - opravy v domácnosti necháva na poslednú chvíľu. Ak by potreboval navŕtať nové police, s prácou začne až vtedy, keď je všetko dokonale pripravené a on sám má náladu a čas. Vtedy zájde do požičovne náradia a vŕtačku si požičia. Druhý kamarát - je veľmi šikovný remeselník. Ak sa niečo pokazí, hneď uteká do svojej dielne po nástroje a vrhne sa do opráv. Vŕtačku používa takmer každý deň. Pred časom uvažoval o kúpe novej vŕtačky. Prvému kamarátovi sa neoplatí kúpiť vŕtačku, lebo nie je domáci kutil a nepoužíval by ju častejšie, ani keby ju mal doma. Naopak, druhý kamarát je veľmi zručný a dokáže si opraviť pokazené veci sám. Keďže používa vŕtačku takmer každý deň, oplatí sa mu kúpiť si vlastnú, lebo za požičanie by zaplatil viac, ako stojí samotná vŕtačka.
Pri rozhodovaní, či si niečo požičiame alebo kúpime sa musíme rozhodovať vlastným rozumom. Všetko, čo musíme spraviť, je zrátať si všetky pre a proti, náklady pri kúpe a požičaní. Výsledok nám pomôže pri rozhodovaní.
Mgr. Harmanová Anna, 18.3.2024
Čistota pol života
Po vyučovaní sme žiakom zúčastnených tried formou besedy priblížila ako sa starať o svoj zovňajšok, čistotu tela. Povedali sme si niečo o umývaní rúk , celého tela, čistení zubov, umývaní vlasov, dezinfekcii, čistote oblečenia a mnoho iné....Žiaci sa sami aktívne zapájali do besedy. Formou názorných ukážok sme si niektoré praktiky ukázali. Žiakom sa beseda páčila a boli odmenení sladosťou.
PhDr. Ingrid Gondová, 14.3.2024
Návšteva Mestskej knižnice v Krompachoch
Marec je mesiacom knihy, ktorý symbolizuje význam literatúry v živote človeka. So žiakmi sme sa 13.03.2024 vybrali na návštevu Mestskej knižnice v Krompachoch, aby sme si aj my pripomenuli dôležitosť čítania a správneho porozumenia prečítaného.
Dňa 16.03.1828 sa narodil náš najväčší rozprávkar Pavol Dobšinský. A preto je tento deň považovaný za Deň ľudovej rozprávky. Žiaci sa dozvedeli zaujímavosti o Pavlovi Dobšinskom, o tom ako vznikli ľudové rozprávky, že v nich vystupujú vymyslené bytosti, ktoré konajú ako ľudia. V nich dobro víťazí nad zlom. Ľudové rozprávky majú aj poučný charakter, často sa v nich opakuje začiatok a záver. Jednu z nich – Trojružu si aj vypočuli. Na záver si vypočuli aj rozprávku od dánskeho básnika a spisovateľa Hansa Christiana Andersena Dievčatko so zápalkami. Žiakom sa v knižnici veľmi páčilo.
Mgr. Svetlana Dravecká, Mgr. Anna Ondášová, Mgr. Janka Šumjaciová, Mgr. Martina Záhradníková, 13.3.2024
Návšteva knižnice
Mesiac marec je už pravidelné venovaný knihám, a tak aj my, v tomto mesiaci venujeme zvýšenú pozornosť niektorému z autorov detských kníh. V tomto školskom roku sme sa venovali tvorbe Pavla Dobšinského, ktorý zbieral a zapisoval slovenské básne, piesne, príslovia, porekadla a aj rozprávky a následne ich publikoval. Stále si radi prečítame rozprávky ako sú: Soľ nad zlato, Nebojsa, Mahuliena zlatá panna, Janko Hraško a mnoho iných, ktoré žiaci veľmi radi počúvajú a následne vedia povedať o poučení, ktoré sa skrýva v každej rozprávke. V tomto cieli nám veľmi pomohla aj návšteva knižnice, kde nám pracovníčka porozprávala a ukázala knihy od daného spisovateľa, ktoré sme ešte nepoznali. Predstavila nám aj iných detských autorov, ktorým sa budeme podrobnejšie venovať zase o rok.
Bolo to veľmi pekné popoludnie.
Mgr. Galdunová L, Mgr. Lešková A, Šumjaci I, Mgr. Kolcunová M., 13.3.2024
V zdravom tele zdravý duch
V zimných mesiacoch sa ľuďom nechce tráviť veľa času na čerstvom vzduchu. Dôvodom je hlavne chlad, ktorý nám ľuďom prekáža. So žiakmi našej školy sme sa prostredníctvom rozhovoru venovali aj téme chlad, zima a ako vplývajú na naše zdravie. Pobyt na čerstvom vzduchu je pre zdravie prospešný a otužovanie posilňuje našu imunitu. Naši žiaci si následne zahrali športové aktivity aj v zimnom mesiaci. Po športových aktivitách sme viedli rozhovor, ako sa cítia po pobyte na chladnom čerstvom vzduch a zhodnotili svoje pocity.
Mgr. Daniela Vaščáková, 12.3.2024
Medzinárodný deň žien
„Bez žien by bol svet pustý ako lúka bez kvetov,
ako nočná obloha bez hviezd, ako srdce bez lásky...“
Medzinárodný deň žien je sviatok žien a boja za ich rovnoprávnosť, ktorý sa koná každoročne 8. marca. Ženy v minulosti museli bojovať o svoje práva študovať, pracovať, voliť či zakladať si účty v banke. Dnes sa situácia v mnohých ohľadoch zlepšila. Či sa už sviatok žien “uznáva alebo zaznáva”, je tento deň skvelou príležitosťou všetkým ženám vo svojom okolí dať najavo svoju lásku, sympatie a poďakovanie.
Prezentáciou a rozhovorom sa žiaci dozvedeli odkiaľ vznikol nápad oslavovať Medzinárodný deň žien a kedy sa začal tento sviatok oslavovať na Slovensku. Pre svoje mamky a babky pripravili rôzne darčeky a kytičky z farebného a vlnitého papiera.
Mgr. Koršňáková Janka, Mgr. Harmanová Anna, Mgr. Salanci Michal, 8.3.2024
3
Profesijná orientácia
V čase ukončovania základnej školy resp. povinnej školskej dochádzky stojí každé dieťa pred závažným rozhodnutím, kedy si musí samo alebo s pomocou dospelých zvoliť strednú školu a tak sa priblížiť ku konečnej fáze rozhodovania sa o svojom povolaní.
Niektoré deti majú od malička v tejto problematike jasno buď tým, že si berú príklad, či vzor z profesie svojich rodičov alebo majú jednoznačne vyprofilované záujmy, ktoré im pomôžu pri voľbe povolania.
Sú však aj také deti, ktoré ani na konci deviateho ročníka nevedia, na ktorú strednú školu si podať prihlášky, ktoré by určili ich smerovanie ku konkrétnemu povolaniu.
Dňa 07. 03. 2024 sme si na našej škole pripravili besedu na tému profesijnej orientácie.
Na túto besedu prišli aj učitelia z OU v Krompachoch, ktorí porozprávali žiakom o možnostiach štúdia na Odbornom učilišti. Pozvánky na túto besedu dostali aj rodičia končiacich žiakov. Žiakom sme pustili prezentáciu a po skončení sme viedli diskusiu. Žiaci sa zapájali do diskusie.
Mgr. Sylvia Semanová, 7.3.2024
12
Aktivity zamerané na negatívne vplyvy nenávistného konania
Dňa 07.03.2024 som žiakom vysvetlila o dôležitosti boja proti nenávisti a podpore inkluzívneho myslenia a správania vo školskom prostredí.
Diskutovali o škodlivých dôsledkoch nenávisti a intolerancie voči ľuďom s rôznymi pozadím, presvedčeniami a identitami. Zdôraznila som dôležitosť budovania kultúry rešpektu, porozumenia a tolerancie voči všetkým žiakom bez ohľadu na ich rozdiely.
Povzbudzovala som aby v našom každodennom živote uplatňovali tieto hodnoty a podporovali inkluzívne prostredie, kde sa každý cíti akceptovaný a rešpektovaný.
Mgr. Svetlana Dravecká, 7.3.2024
Deň pre bezpečnejší internet
Európska komisia prostredníctvom Programu pre bezpečnejší internet podporuje Deň pre bezpečnejší internet. Jeho organizáciu na celom svete zabezpečuje sieť INSAFE od roku 2004. Zmyslom je upozornenie na ochranu súkromných údajov na internete, najmä na webových stránkach sociálnych sieti. Mnohé spoločnosti podpísali Zásady pre bezpečnejšie sociálne siete a umožnili tak užívateľom ľahšie meniť nastavenia ochrany súkromia.
„Všetci spoločne bez rozdielu, či sme odborníci, laici, učitelia alebo politici, by sme sa mali snažiť o čo najbezpečnejší online priestor pre naše deti. Internet je v dnešnej dobe miestom čerpania informácií a vzdelávania. O to viac si musíme všímať nástrahy, ktoré mladých ľudí môžu v kyber priestore čakať a ublížiť im. V dnešnom svete nie sú cudzími pojmami krádeže identity, falošné správy či ukradnuté heslá.
Pri tejto príležitosti sme sa so žiakmi porozprávali o nástrahách sociálnych sietí a žiakov som oboznámila s abecedou bezpečného povedomia. Potom si pozreli slovenský animovaný seriál, ktorý zobrazuje príbehy o bačovi, valachovi a naivných ovečkách, na ktorých číhajú nebezpečenstvá vo svete médií, a internetu.
PaedDr. Veronika Kahanová, 7.3.2024
Svetový deň civilnej ochrany
Medzinárodná organizácia civilnej ochrany vyhlásila 1. marec za Svetový deň civilnej ochrany, kedy si pripomíname nadobudnutie platnosti Ústavy medzinárodnej agentúry pre civilnú ochranu (ICDO) z roku 1972. Je tomu viac ako 50 rokov. Myslíme na všetkých aktívne pôsobiacich a pomáhajúcich ľudí, profesionálov i dobrovoľníkov.
Cieľom tohto kroku bolo upriamiť pozornosť na jej úlohy pri riešení a odstraňovaní náhlych nepredvídateľných udalostí, mimoriadnych udalostí, pri ochrane života a majetku osôb a ochrane životného prostredia. Civilná ochrana sa musí stať zásadnou súčasťou národnej bezpečnosti každej krajiny. Bez technicky dobre vybavených a profesionálne pripravených štruktúr civilnej ochrany nie je možné zaistiť normálne fungovanie štátu či zaistiť bezpečné podmienky života.
Krízovej situácii totiž musia ako prví čeliť občania, a keď sú náležite pripravení, dokážu vo veľkej miere ovplyvniť ďalší vývoj krízovej situácie a jej dôsledky.
Pri príležitosti Svetového dňa civilnej ochrany sme zorganizovali výtvarnú aktivitu na tému „Civilná ochrana očami detí“. Rôznymi výtvarnými technikami sme sa snažili priblížiť tematiku civilnej ochrany.
Žiaci zhotovili krásne výkresy. Po vyhodnotení súťaže sme najkrajšie práce odmenili.
Mgr. Martina Záhradníková, 4.3.2024
Bio produkty
Po vyučovaní sme žiakom 7.A , 9.A , 5.A triedy rozprávali o zdravom životnom štýle. Formou prezentácie sme si pripomenuli už známe bio produkty. Povedali sme si ako sa pestujú, ich dôležitosť v stravovania význam pre náš zdravý životný štýl. Tieto bio produkty sme si namaľovali a najkrajšia práca bola odmenená bio tyčinkou. Žiaci si odniesli z tejto besedy množstvo poznatkov o stravovaní a dúfam že to využijú v praxi.
PhDr. Ingrid Gondová, 22.2.2024