V úvode som žiakom oboznámila čo je šikanovanie: Šikanovanie je to, keď jedno alebo viac detí úmyselne a opakovane ubližuje druhým. Znamená to, že niekto Tebe, alebo niekomu, kto sa nemôžeš brániť, robí niečo nepríjemné, niečo, čo si neželá, čo mu ubližuje, alebo ho zraňuje. Šikanovanie je aj to:
- keď Ťa spolužiaci opakovane urážlivo prezývajú, posmievajú sa Ti
- keď sa Ti vysmievajú za to, ako sa obliekaš, z akej rodiny pochádzaš, za to, že sa dobre učíš, že poslúchaš učiteľov a pod.
- keď Ťa spolužiak núti urobiť nejakú vec a vyhráža sa Ti, že ak to neurobíš, počarbe Ti zošit, vysype Ti veci z tašky a pod.
- keď Ťa nútia odísť z vyučovania, alebo Ti nedovolia ísť zo školy domov
- keď Ti spolužiak berie desiatu, peniaze alebo osobné veci
Na záver som sa pýtala na otázky: Čo je šikanovanie? Kedy ide o šikanovanie? Žiaci sa zapájali a pekne odpovedali na kladené otázky.
Mgr. S. Dravecká, 30.9.2019
