Cieľom eliminovať a predchádzať šikanovaniu. Rozvíjať emocionálnu a citovú stránku prostredníctvom aktivít s dôrazom na sebaúctu, empatiu, tímovú spoluprácu a zároveň podporiť tvorivosť žiakov.
Zúčastnené triedy: 2.A,3.A,3.B,4.A,5.A,5.B,5.C,6.A,6.B,7.A,8.A,8.B,8.C,9.A,9.B
Počet zúčastnených žiakov: 71
Počet zúčastnených pedagogických zamestnancov: 13 + 1 + 2
Priebeh:
1. hodina – Úvod do pojmu šikanovanie a mediálnej gramotnosti.
Vysvetlenie pojmu šikanovanie: Jeho definícia, formy a dôsledky.
Mediálna gramotnosť: Prezentácia o rozpoznávaní a kritickom hodnotení médií.
Filmové ukážky: Zobrazenie realistických príkladov šikanovania na filmových úryvkoch pre lepšie porozumenie problematike.
2. hodina – Podpora obetí šikanovania a dostupné zdroje pomoci. Informácie o možnostiach hľadania pomoci v prípade šikanovania. Poskytli sme žiakom informácie o dostupných zdrojoch podpory a organizáciách, ktoré sa špecializujú na prevenciu a riešenie šikanovania. Diskusia a zdieľanie skúseností s tým, ako žiaci vnímajú riziká šikanovania a kde by mohli hľadať pomoc.
3. hodina – Aktivity s dôrazom na emočnú a citovú stránku.
Emočná inteligencia: Cvičenia na rozvoj emocionálnej pohody a citovej inteligencie. Diskusia o citovo náročných témach s cieľom podporiť empatiu a porozumenie. Skupinové aktivity sú vhodné na budovanie vzájomného porozumenia a podpory žiakov.
4. hodina – Výtvarná aktivita zameraná na tímovú spoluprácu.
Vytvorenie plagátu na tému šikanovanie: Žiaci pracovali v tíme na vytvorení kreatívneho plagátu, ktorý zdôrazňuje dôležitosť prevencie šikanovania, diskusia o procese, tvorby, dôraz na tímovú spoluprácu a komunikáciu navzájom. V závere bola prezentácia plagátov.
Mgr. Svetlana Dravecká, 22.1.2024