Novinky

          • Príbehy anjelov – Červené stužky

          • DVD kampane s názvom „PRÍBEHY ANJELOV“ je dokumentárnym filmom vytvoreným
            v šiestom ročníku kampane Červené stužky. Film je pokračovaním DVD Anjeli o Misii sv. Jána
            v Barbetone, ktorá sa stará o ľudí nakazených HIV a chorých na AIDS.

            Spolu so žiakmi sme si pozreli tento film a porozprávali sme sa o chorobe AIDS. Žiaci odpovedali na rôzne otázky: „Keď budeš mať priateľku/-ľa, povieš jej, že si chorý/-á? Musíte poznať seba a svojho  partnera?“

            PhDr. Ingrid Gondová, Mgr. Janka Koršňáková, 24.1.2024

          • Šikanovanie v školskom prostredí

          • Cieľom eliminovať a predchádzať šikanovaniu.  Rozvíjať emocionálnu a citovú stránku  prostredníctvom  aktivít s dôrazom na sebaúctu, empatiu, tímovú spoluprácu a zároveň podporiť tvorivosť žiakov.

            Zúčastnené triedy: 2.A,3.A,3.B,4.A,5.A,5.B,5.C,6.A,6.B,7.A,8.A,8.B,8.C,9.A,9.B

            Počet zúčastnených žiakov: 71

            Počet zúčastnených pedagogických zamestnancov: 13 + 1 + 2

            Priebeh:

            1. hodina – Úvod do pojmu šikanovanie a mediálnej gramotnosti.

            Vysvetlenie pojmu šikanovanie: Jeho definícia, formy a dôsledky.

            Mediálna gramotnosť: Prezentácia o rozpoznávaní a kritickom hodnotení médií.

            Filmové ukážky: Zobrazenie realistických príkladov šikanovania na filmových úryvkoch pre lepšie porozumenie problematike.

            2. hodina – Podpora obetí šikanovania a dostupné zdroje pomoci. Informácie o možnostiach hľadania pomoci v prípade šikanovania. Poskytli sme žiakom  informácie o dostupných zdrojoch podpory a organizáciách, ktoré sa špecializujú na prevenciu a riešenie šikanovania. Diskusia a zdieľanie skúseností s tým, ako žiaci vnímajú riziká šikanovania a kde by mohli hľadať pomoc.

            3. hodina – Aktivity s dôrazom na emočnú a citovú stránku.

            Emočná inteligencia:  Cvičenia na rozvoj emocionálnej pohody a citovej inteligencie. Diskusia o citovo náročných témach s cieľom podporiť empatiu a porozumenie. Skupinové aktivity   sú vhodné  na budovanie vzájomného porozumenia a podpory žiakov. 

            4. hodina – Výtvarná aktivita zameraná na tímovú spoluprácu.

            Vytvorenie plagátu na tému šikanovanie: Žiaci pracovali  v tíme na vytvorení kreatívneho plagátu, ktorý zdôrazňuje  dôležitosť prevencie šikanovania,  diskusia o procese,  tvorby,  dôraz na tímovú spoluprácu a komunikáciu navzájom.  V závere bola prezentácia plagátov.

            Mgr. Svetlana Dravecká, 22.1.2024

          • Elektroodpad v práci a domácnosti

          • Po vyučovaní sme žiakom 7.A  a 9.A triedy prezentáciou priblížili ako sa svedomito správať k prírode a nevyhadzovať do prírody žiaden odpad ani elektroodpad z domácností. Tento sa v prírode nerozkladá a živočíchom v prírode neprináša žiaden úžitok. Vysvetlili sme si škodlivosť tohto odpadu. Oboznámila som ich s likvidáciou a slušným správaním sa v prírode. Pripomenuli sme si každoročnú akciu, kde zbierame odpad v prírode na Liščom vrchu a nájdeme tam kopu elektroodpadu. Žiaci uviedli príklady elektrospotrebičov  ktoré používajú doma a niektoré vyhľadali v škole. Myslím, že si žiaci odniesli z tejto prezentácie množstvo nových poznatkov, ktoré využijú v svojom živote.

            PhDr. Ingrid Gondová, 12.1.2024

          • Čas

          • Žiaci našej školy sa zúčastnili besedy na tému: čas. Oboznámili sme sa s tým, aké druhy hodín boli vymyslené v priebehu histórie ľudstva. Aké hodinové ciferníky poznáme a prečo ľudia vymysleli hodiny a čas.  Žiaci sa učili manipulovať s hodinovým ciferníkom a určovať na ňom správny čas.

            Mgr. Daniela Bagínová, 11.1.2024

          • Aktivity zamerané na rozvoj schopnosti pracovať s vlastnou emocionalitou

          • Dňa 12.01.2024 som žiakov  informovala o nových aktivitách, s cieľom podporiť rozvoj schopností práce s vlastnou emocionalitou v našej škole.  Je dobre známe, že emocionálna inteligencia hrá kľúčovú úlohu vo výkone a spokojnosti v škole a v budúcnosti na pracovisku.  

            Pravidelná meditácia:

            Po vyučovacom procese  som  v triedach so žiakmi začlenila krátke meditačné cvičenia. Meditácia môže pomôcť zvýšiť vedomie o vlastných myšlienkach a emóciách. Žiaci sa sústredili   na dýchanie a pokúsili  sa zbaviť rozptyľovačov. Toto môže zlepšiť schopnosť sústrediť sa a uvoľniť stres.

            Empatický rozhovor:

            Po mediačných cvičení praktikujem  aktívne počúvanie počas rozhovorov s ostatnými. 

            Otázky typu "Ako sa cítiš?" alebo "Čo pre teba znamená?" môžu otvoriť priestor pre hlbšiu komunikáciu.

            Tieto iniciatívy   podporujú celkový rozvoj našich žiakov  a vytvorili pozitívne a podporujúce  prostredie na ďalšie učenie.

            Mgr. Svetlana Dravecká, 12.1.2024

          • Pyramída potravín

          • Po vyučovaní sme žiakom 7.A  a 8.A triedy prezentáciou priblížili rebríček najlepších, zdraviu prospešných potravín. Zdôraznili sme si ako dôležité je mať pestrú stravu, hlavne ovocie a zeleninu ktoré obsahujú množstvo vitamínov prospešných pre naše zdravie, vývoj organizmu, rast tela . Tiež sme si povedali, ktoré potraviny sú nevhodné na konzumáciu, vysvetlili nevhodnosť konzumácie cukrov , tukov. Žiaci sa zapájali do diskusie, namaľovali rôzne ovocie a zeleninu. Zoradili výrobky od najzdravších po najmenej potrebných pre náš život.

            PhDr. Ingrid Gondová, 11.1.2024

          • Stop šikanovaniu

          • V mesiaci  december 2023  triedni učitelia vo svojich triedach  venovali pozornosť jednej dôležitej téme, ktorá sa týka nás všetkých: „šikanovanie“. Chceli sme zdôrazniť, že každý z nás má právo na bezpečné a podporujúce prostredie, kde sa cítime akceptovaní a rešpektovaní.

            Je nevyhnutné si uvedomiť, že šikanovanie môže mať nielen krátkodobé, ale aj dlhodobé dôsledky na psychické a emocionálne zdravie ľudí. Preto je našou spoločnou zodpovednosťou aktívne pracovať na vytvorení prostredia, kde sa každý cíti chránený a kde je úcta a porozumenie vždy na prvom mieste.

            Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do diskusií a aktivít, ktoré nám pomohli lepšiť a  porozumieť tejto dôležitej téme.

            Mgr. Svetlana Dravecká, 19.12.2023

          • Exkurzia OU EDURAM Krompachy - elokované pracovisko Richnava

          • Končiaci žiaci našej školy sú pred vážnym rozhodnutím, pre aké povolanie sa majú rozhodnúť.

            Z tohto dôvodu sme pre žiakov vyšších ročníkov dňa 14.12.2023 zorganizovali exkurziu na OU EDURAM Krompachy – elokované pracovisko - Richnava. Táto exkurzia bola spojená aj s vianočnou výstavou.

            Privítali nás pani učiteľky a zároveň majsterka odborného výcviku nás previedla po 

            budove a informovala o možnostiach  štúdia. Priestory dielne a vybavenie nám ukázal majster odborného výcviku. V priestoroch tried mali pripravenú výstavku prác.

            Pre naši žiakov mali pripravenú aktivitu, kde si vyskúšali ukladanie dlažby. Žiaci tamojšej školy si pre našich žiakov pripravili malé obšerstvenie.

            Žiakom sa exkurzia veľmi páčila. Táto exkurzia vzbudila v nich záujem o ďalšie štúdium.

            Mgr. Sylvia Semanová, 14.12.2023

          • Radikalizmus, extrémizmus

          • V úvode som žiakom vysvetlila pojmy radikalizmus, extrémizmus. A potom sme si pozreli prezentáciu. Samotný radikalizmus je veľmi komplexný a citlivý problém. Hovoriť o ňom vyžaduje empatický a zodpovedný prístup. Priemyselný a politický radikalizmus, ako aj radikalizmus v náboženstvách alebo extrémizmus v rôznych formách, môžu mať hlboké a rôznorodé príčiny.

            Dôležité je si uvedomiť, že radikalizmus nevzniká z ničoho. Často je to dôsledok komplexných faktorov, vrátane sociálnych, ekonomických, politických a psychologických podmienok. Riešenie radikalizmu zahŕňa mnoho aspektov vrátane vzdelávania, zlepšenia sociálnych podmienok, zvládania konfliktov a podpory inkluzívnych spoločenstiev.

            Mgr. Svetlana Dravecká, 14.12.2023

          • Čo chcem a čo potrebujem?

          • V rámci získavania kompetencií z oblasti finančnej gramotnosti sme sa so žiakmi na základe prezentácie venovali príjmom do domácnosti, výdavkom na domácnosť a osobným príjmom človeka. Žiaci si uvedomujú, že všetko niečo stojí, že tie peniaze v peňaženkách rodičom nepribúdajú len tak samé od seba. Rozoberali sme aj, čo všetko by si chceli nakúpiť  za našetrené peniaze a koľko ušetria, ak budú nakupovať rozumne. Počas rozhovoru žiaci zapisovali na tabuli čo potrebujú a čo chcú. Zahrali si aj hru „ Čo chcem a čo potrebujem?“ – zozbierali rôzne vecí, ktoré v škole našli a poukladali ich na lavicu. Všetky veci museli roztriediť do koša POTREBUJEM,  a do koša CHCEM. Častokrát sa stalo, že nechceli sa vzdať obľúbenej veci a považovali to za niečo, čo potrebujú. Uvedomujú si, že spokojný život ich rodín stojí každý mesiac mnoho peňazí, ich rodičia robia všetko pre to, aby zabezpečili dostatok všetkého, čo potrebujú.

            Mgr. Harmanová Anna, 14.12.2023

          • Olympijské dni

          • Žiaci našej školy sa zúčastnili besedy na tému: olympiáda. Vysvetlili sme si rozdiel medzi  zimnými a letnými športovými disciplínami, prečo sa olympiáda koná v lete a inokedy v zime.  Viedli sme dialóg na tému slovenskí olympijský športovci, pozreli sme si záznam z otváracieho ceremoniálu olympijských hier.  V závere si žiaci vyfarbili pracovný list tej olympijskej športovej disciplíny, ktorá sa im najviac páčila.

            Mgr. Daniela Bagínová, 11.12.2023

          • Pečieme zdravo a chutne

          • Po vyučovaní som so žiakmi ostala  v triede formou prezentácie sme si pripomenuli prichádzajúce sviatky. Rozprávali sme si o prípravách na sviatky a o pomoci rodičom. Dievčatá pomáhajú piecť a formou prezentácie a názorných ukážok sme si povedali jednoduchšie recepty na zdravé koláčiky, niektoré sme pripravili a ochutnali. Žiakom sa táto akcia veľmi páčila a odniesli si množstvo nových poznatkov a receptov.

            PhDr. Ingrid Gondová, 7.12.2023

          • Odlesňovanie

          • Žiaci si mali možnosť prezrieť prezentáciu plnú obrázkov, ktoré ukazujú v priereze niekoľkých rokov ubúdajúce lesy na našej planéte a taktiež aj konkrétne na Slovensku. Popri prezeraní prezentácie som žiakom vysvetlila príčiny ubúdania lesov na svete. Vysvetlila som im, že príčinou ubúdania stromov na našej planéte nie je len výrub stromov, pre rôzne potreby ľudí, ale aj ubúdanie lesov v dôsledku zmeny klímy a s tým súvisiacimi vyššími teplotami na Zemi, ktoré spúšťajú obrovské požiare na jednotlivých kontinentoch. Vysvetlila som im, že lesy nám poskytujú kyslík, ktorý nevyhnutne potrebuje každý človek.

            Mgr. Lešková, 4.12.2023.

          • 1. december – Svetový deň boja proti AIDS

          • Prvého decembra si každoročne pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS. Pripnutím červenej stužky vyjadrujeme solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV alebo ochorením AIDS trpia. 

            HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Napáda imunitný systém človeka, a tak znižuje obranyschopnosť voči ochoreniam. Terminálnym štádiom HIV infekcie je ochorenie AIDS – syndróm imunitnej nedostatočnosti, kedy sa objavujú mnohé zdravotné ťažkosti, oportúnne infekcie a onkologické ochorenia.

            Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šírenia HIV a AIDS je prevencia.

            Spolu so žiakmi sme si, formou rozhovoru, túto tému priblížili. Porozprávali sme sa o možnosti prevencie. Pripravili sme si aj stužku, ktorú sme po celý deň nosili pripnutú na oblečení.

            Mgr. Janka Koršňáková, PhDr. Ingrid Gondová, 1.12.2023

          • Nosenie červených stužiek

          • Prvého decembra si každoročne pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS. Pripnutím červenej stužky vyjadrujeme solidaritu s osobami, ktoré infekciou HIV alebo ochorením AIDS trpia. Najúčinnejším prostriedkom na zabránenie šírenia HIV a AIDS je prevencia.

            V týždni od 27. – 1.12.2023 sme počas vyučovania mali pripnuté červené stužky, ako symbol solidarity s osobami, ktoré touto chorobou trpia.

            Mgr. Janka Koršňáková, PhDr. Ingrid Gondová, 27.11.-1.12.2023

          • Vianočná pošta

          • Slovenská pošta organizuje výnimočný projekt Vianočná pošta už 25 rokov. V roku 2022 v rámci 24. ročníka Vianočnej pošty napísalo list Ježiškovi 111 374 detí zo 43 krajín sveta.

            Najviac, takmer 108-tisíc listov prišlo od detí zo Slovenska, z toho 182 bolo od nevidiacich detí a 429 listov v maďarčine. Kolektívnych zásielok z materských a základných škôl bolo

            1 616. Zo zahraničia prišlo 3 508 pozdravov, pričom dominujú listy z Taiwanu (2 330), Českej republiky (320), Nemecka (97), Ruska (88) a Japonska (86).

            Vianočné pozdravy a pozdravy Ježiškovi prichádzali aj prostredníctvom internetovej aplikácie www.mojapohladnica.sk. Aj žiaci našej školy sa zapojili do tohto projektu.

            A teraz nám už ostáva len čakať na odpoveď od Ježiška.

            Mgr. Lucia Galdunová, 30.11.2023

    • Kontakty

      • Špeciálna základná škola
      • riaditeľka: Mgr. Beáta Figľárová
        tel.: +421 53 381 0889

        zástupkyňa: Mgr. Marta Kleinová
        tel.: +421 53 447 2567

        ekonómka: Bc. Regina Bandžuchová
        tel.: +421 53 447 2567
        mobil: +421 917 630 253

        Elokované pracovisko ŠZŠ: mobil: +421 917 630 247
      • Ul. SNP 49, 053 42 Krompachy

        Elokované pracovisko ŠZŠ: Lorencova 45, Krompachy
        Slovakia
      • Regionálny úrad školskej správy v Košiciach
        Zádielska 1222/1
        040 33 Košice
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje